سقف کرمیت چیست؟ سقف تیرچه کرومیت ( فلزی ) چیست؟
در پاسخ به سوال سقف کرمیت چیست؟ باید گفت که سیستم سقف تیرچه کرومیت ( فلزی ) از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می شود. با عمومی شدن استفاده از سقف های تیرچه و بلوک سنتی برخی از مشکلات سیستم طاق ضربی مرتفع شد.
اما این سقف ها مشکلات دیگری را به همراه خود ایجاد نمود که بزرگترین  آنها ضرورت استفاده از شمع بندی در زیر سقف است. در ساخت تیرچه های کرومیت ( فلزی )از یک تسمه، در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می شود.برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه ها نیز از قالب های ثابت یا متحرک یا هر پرکننده سبک استفاده می شود.
فواصل تیرچه ها بسته به نوع قالب از ۷۳ سانتی تا ۱۰۰ سانتی متر متغیراست ، روی سقف نیز با ۴ الی ۱۰ سانتی متر بتن پوشانده می شود.تیرچه ها از نوع خود ایستا بوده و به همین علت هیچ نوع شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز نمی باشد. تیرچه ها به نحوی طراحی می شوند که بتوانند وزن بتن خیس، قالب ها و عوامل اجرایی سقف را به تنهایی تحمل نمایند.
پس ازاین که بتن به سه چهارم مقاومت مشخصه خود رسید ، تیرچه های فولادی با بتن به صورت یک مقطع مختلط وارد عمل شده و بارهای مرده و زنده سقف را تحمل می کنند.شمع بندی علاوه بر دست و پاگیر بودن هزینه زیادی را نیز بر ساختمان تحمیل می کند. در سال ۱۳۶۳ با استفاده از بلوک کرمیت به جای طاق ضربی که قبلا” در این سیستم بعنوان قالب ثابت بکار می رفت عملا” سقف تیرچه وبلوک کُرمیت وارد بازارشد.